נכים

ברוב מקומות העבודה השונים קשה מאוד ולמצוא אנשים עם נכויות שונות. לצערנו הנכים בישראל אינם זוכים להזדמנויות תעסוקה שוות ורבים מהם מוצאים את עצמם יושבים בבית יום אחר יום וממתינים לזמן שיחלוף. חלקם של הנכים מוגבל בתנועתו ולעיתים זקוק לכיסא גלגלים, ישנם מעט מאוד מקומות עבודה שמותאמים לאנשים אלו. הפעולה הפשוטה של לעבור מחדר לחדר או במסדרון איננה מתאפשרת עקב רוחב הדלת, הסיבוב הצר או עציץ גדול מלא בדלים שפשוט נמצא שם כבר שנים ארוכות. לפעמים עקב תכנון לקוי של אדריכל הבניין ישנן מדרגה או שתיים בין היציאה מהמעלית לדלת הכניסה למשרד ואז אפילו הכניסה למשרד איננה אפשרית.

מקומות עבודה רבים אינם מוכנים לקחת על עצמם את העלויות שיכולות לצוץ עקב העסקת נכים כדוגמת רכישת ציוד עזר או ביצוע שינויי נגישות במשרד. לעיתים שינויים אלו ורכישת ציוד עזר כלל אינם צורך עבור הנכה ואי העסקתו נגרמת בגלל דעות כדומות או פחד בלתי מודע מהלא מוכר. נכים רבים שייכים למשפחת המועסקים ומעסיקיהם יעידו שחלקם אף מסורים יותר מעובדים אחרים. ישנן משרות שאינן מצריכות כמעט מיומנות פיזית וכמעט כל אדם יכול לבצע אותן גם אם הוא מוגבל בתפקודו ויושב על כיסא גלגלים.

למרות האמור ישנן חברות רבות בישראל המשלבות גם נכים בין עובדיהם הרבים וישנן אף חברות שחרתו על דגלן את העסקת הנכה. חברות אלו לרוב יהיו במבנים בעלי נגישות מלאה לנכה וכל מתקניהן השונים יותאמו מראש תוך כדי מחשבה עליהם. החל ממתקני חנייה בעלי מקומות חנייה ייעודיים לנכים ובעלי נגישות מלאה למעליות, למשרדים והמתקנים השונים. מסדרונות רחבים, דלתות רחבות ואף תאי שירותים ייעודיים כל אלו מצויים בחברות אלו. עסקים אלו לרוב מספקים לציבור שירותים אותם הנכה יכול לספק ללא כל קושי למרות מוגבלויותיו השונות.

בין בחברות המעסיקות נכים או מאפשרות לנכה להתנדב ניתן למצוא מגוון גדול של עבודות. חברה א' (אין אנו ננקוב בשמן של החברות ואו הארגונים השונים) מפעילה מוקד טלפוני המשרת את הציבור הרחב ומאויש ברובו המכריע על ידי נכים בעלי מוגבלויות שונות. העובדים השונים מועסקים במשמרות ומספקים שרות אאוטסורסינג של מוקד שרות לקוחות של חברות מהגדולות המשק הישראלי.  חברה ב' היא בית תוכנה המעסיק נכים ואף אנשים ללא מוגבלויות. בית התוכנה מספק שרותי פיתוח תוכנה לגופים עסקיים במשק הישראלי והעולמי. חברה ג' מעסיקה כמה עשרות אנשים עם מוגבלויות בשכר מלא המייצרים זרי פרחים ומתנות שונות הנמכרות לציבור הרחב. ישנן עוד ארגוני התנדבות רבים המעסיקים נכים המייצרים מוצרים שונים ונמכרים כדי לממן את פעילות הארגונים, חברות רבות במשק החלו לפני כמה שנים לרכוש מתנות לחג עבור עובדיהם ממרכזים אלו ובכך לעזור לקיים את הפעילות המבורכת.