מניעת החלקה כצעד למניעת תאונות

תתפלאו לדעת אבל רוב התאונות בישראל קורות דווקא בבית. מספר התאונות בבית או בעבודה, כלומר לא במסגרת שינוע, קרוב מאד למספר התאונות דרכים בישראל. תאונות בעבודה ובבית הן בעיקר תוצאה של החלקה.
מניעת החלקה היא חלק חשוב בבטיחות עבודה בבית או בעבודה. הליכה לא בטוחה על שומנים שגורמים להחלקה יכולים להביא לשבירת יד ולהגיע לנכות.
הסכנה העיקרית היא התרגלות לסכנה – ואז לא לשים לב אליה, ודווקא במקרים של שאננות מחליקים ושוברים. מניעת החלקה, אפוא, היא חלק חשוב בהתנהלות היומית. המקומות בהם זה יכול לקרות בבית הם אמבטיה, מקלחת, בריכה, מקלחון, אבל גם בחוץ: מקווה, מדרגות. משותף לכולם – רצפה רטובה. מניעת החלקה היא ממש צורך הכרחי. לפני שש שנים פרסמו במכון התקנים כללים לשמור על מניעת החלקה.

חשוב לבדוק קודם את רמת הסיכון שיש לאנשים שמשתמשים במקום, ואז לבחור טיפול מתאים בהתאם לתקנים. המינימום של מניעת החלקה הוא ציפוי של חצי מילימטר. צריך להתחשב בהרבה מאד גורמים. מידת אריח, שיפוע, ניקיון במקום, מילוי בין האריחים, ידיות לידיים ועוד ועוד. מניעת החלקה יכולה להיות גם על ידי התאמת הריצוף למקום עצמו והשימוש בו: קרמיקה יבשה יכולה להתאים למשל למקומות רטובים יחסית כמו שירותים ציבוריים, מדרגות, דוכני מזון, מטבחים תעשיתיים, מרפאות ועוד ועוד. כאמור המינימום של מקדם מניעת החלקה הוא חצי מילימטר אבל יש מקרים שבהם בהחלט רצוי יותר. אם הקרמיקה מאד רטובה כמו מקלחות של בריכה כדאי מאד שזה יהיה הרבה יותר מחצי מילימטר יותר לכיוון של 2.5 מילימטר.

לשם כך כדאי לעשות טיפול חד פעמי שמחזיק שנים רבות. אחרי הטיפול החומר נשטף במים ונשאר רק מה שצריך דבוק לרצפה. זה מתאים לכל המשטחים כמעט – ובעיקר מתאים למקומות רטובים כמו קרמיקה. זה טיפול חד פעמי שיעיל גם על עץ אבל גם על אבנים או קרמיקה, שיש ועוד. טיפול כזה יעיל בעיקר בבית ובבריכות ציבוריות. במקלחות עצמן כדאי להדביק סרט ויניל שקוף – שמתאים בדיוק לבעיה הזאת של החלקה במקלחת. את המקלחת עצמה צריך לנקות עם מים חמים אחת לכמה ימים – כדי להסיר סבונים.
מניעת החלקה