חינוך מיוחד

חינוך מיוחד

ישנם ילדים רבים עם לקויות למידה שונות ואף צרכים מיוחדים אחרים הדורשים מאיתנו ההורים וממערכת החינוך להקצות משאבים רבים על מנת שהתלמיד יקבל תגבור במסגרת חדשה הנקראת חינוך מיוחד. לא כל התלמידים הזקוקים למסגרת חינוך שונה זו נמצאים ברמה שווה או בעלי לקויות זהות ולכן שמדובר על חינוך מיוחד אנו בעצם מתכוונים לתלמידים המגיעים מקשת רחבה מאוד של בעיות שונות שמצריכות צורת לימוד והתמודדות שונה לגמרי.

חלקם של הילדים יהיו בעלי לקויות למידה קלות כמו דיסגרפיה או דיסלקציה קלה ויזדקקו לתגבור בלבד כדי להגיע להישגים בלימודים. אחרים יכולים להיות בעלי תסמונות שונות כמו אוטיזם ואף בעלי פיגור ברמות שונות שזקוקים ללימוד יחידני כדי להגיע להישגים כל שהם. חלקם מבתי הספר בישראל מציעות מספר אפשרויות לתגבור התלמידים במסגרת הבית ספרית ומקיימות שיעורי חינוך מיוחד פרטני או קבוצתי לתלמידים המתקשים.

כאמור, חינוך מיוחד יכול מצד אחד להיות תגבור הניתן לתלמידים חלשים במקביל ללימוד בכיתה הרגילה במסגרת של מורת שי"ח או מורה מתגברת ואף במסגרת של כיתה טיפולית שמעניקה לימוד בקבוצות קטנות יותר על מנת לא לפתוח פער בחומר הנלמד מול התלמידים האחרים. ומאידך ישנן גם כיתות ייעודיות כמו כיתה מתקדמת סגורה שנועדה לשלב ילדים בעלי פיגור במסגרת לימודים בבית ספר רגיל. כיתות אלו באות לתת מענה לתלמיד המיוחד וללמדו כיצד להשתלב בחברה תוך כדי לימוד בכיתה מיוחדת עם מש\ספר תלמידים מצומצם ומורים במתמחים בלימוד אנשים בעלי פיגור.

כיום יחד עם המודעות הגוברת למתן תגבור לבעלי לקויות החלו מוסדות הלימוד להשכלה גבוהה לשלב את לימוד ההוראה יחד אם לימודי מסלולים ללימוד חינוך מיוחד. במסלולים אלו בנוסף לתעודת הוראה יוכשר המורה לעתיד לעבודה עם ילדים אלו. המורה ילמד כיצד ללמד אנשים בעלי פיגור, לקויות למידה שונות, הפרעות התנהגות, לקויות שמיעה ואף הפרעות רגשיות. נושאי הלימוד יכללו אוכלוסיות עם צרכים שונים, שילוב הילדים במערכת, התפתחות השפה וליקויי דיבור ועוד נושאים רבים אחרים. לימודים אלו יתנו למורה לעתיד את הכלים הדרושים כדי להתמודד עם הלקויות השונות.