אספרגר

תסמונת אספרגר- תמיכה בהורים
נמצא כי הורים רבים שילדם סובל מתסמונות שונות כדוגמת תסמונת אספרגר, עוברים תהליך לא פשוט עם עצמם עד שהם מסוגלים להיות בכל כוחם בשביל הילד, לסייע לו במאבקו ללא כעס, אשמה או חרטה. המאמר הבא ינסה לסייע ולעזור לאותם הורים במתן עצות טיפוליות שונות. תסמונת אספרגר זוהי תסמונת לכל החיים, לכן השלב הראשון הוא לקבל. להשלים עם המצב הקיים, להפנים את המציאות ולהפסיק לרחם על המצב ועל הילד.

הכנסו לנעליו של ילדכם
על מנת להבין טוב יותר איך ילד בעל תסמונת אספרגר  חווה את העולם, איך הוא מתמודד עם הסביבה, מה עובר לו בראש ואיך הוא מפרש דברים, מומלץ לעשות עבודת מחקר קטנה על תסמונת זו.  אפשר לשאול הורים אחרים ולהרחיב את הידע בנושא כמה שאפשר. דבר זה יקנה הבנה טובה יותר של הילד, ופנייה אליו מתוך מודעות על עולמו הפנימי. כמו כן, הלמידה יכולה למנוע תסכולים וכעסים המתפתחים מתוך חוסר שיתוף פעולה ורגישות של הילד.

גוננו על ילדכם
ילדים רבים הסובלים מלקויות שונות או תסמונת אספרגר נחשבים מוזרים, שונים וחריגים ביחס לשאר הילדים הרגילים. כאשר הילד בא במגע עם החברה, הולך לחוגים, לגן ולבית ספר חשוב להיות ערניים ביותר ולהכיר בכך שילדים בגילאים מסויימים עלולים להיות מעליבים, חסרי רגישות ולהתנהג ברוע אל מי שהוא שונה מהם. מומלץ להיות בתשומת לב לדבר, להגן על הילד מכל הצדדים, להקפיד לתווך לו מצבים חברתיים, ולוודא שהילדים האחרים לא עושים לו נזקים נפשיים וטראומות לא נעימות.

קבלו תמיכה מאנשי מקצוע
הורים רבים פונים לעזרה מקצועית מבחוץ רק לאחר שהגיעו לתשישות והם מרגישים שאין להם יותר כלים לעזור.  אין צורך להגיע למצב של עייפות נפשית ופיזית, כיום קיימים אנשי מקצוע רבים המתמחים בתחום תסמונת אספרגר ובלקויות דומות, ויכולים לסייע במקצועיות רבה ובסבלנות, תוך אמונה מלאה בתהליך ובדרכו הייחודית של הילד. בימינו, המודעות לסיוע מקצועי וחברתי נמצאת בעלייה, ובהחלט יש מקום להורה שילדו סובל מתסמונת אספרגר לקבל סיוע והכוונה ממומחים בתחום.