אנורקסיה

שיטות טיפול במחלת אנורקסיה

 

אנורקסיה היא מחלה שמתבטאת בשינוי קיצוני בהרגלי האכילה, ומקורה הוא נפשי. הביטוי לכך הוא המעטה דרסטית באכילת אוכל, אי סדירות בארוחות, אובססיה למראה הגוף והתדמית החיצונית. אנורקסיה בשונה מבולימיה, מתבטאת בדיאטה קיצונית.  יש חולים רבים שהחלו כאנורקטיים ומצבם התדרדר לבולימיה. שתי המחלות נחשבות באותה קבוצת מחלה של הפרעות אכילה נפשיות, אך אפיונן שונה, בעוד שאנורקסיה מתבטאת בהרעבה קיצונית, הבולימיה מתבטאת בבולמוסים לאוכל ולאחר מכן הקאת האוכל בצורה כפויה.

היום נותנים טיפולים מקיפים לבעיות אכילה. מאחר ומקורן הוא נפשי, רצוי לזהות תסמיני מחלת אנורקסיה כמה שיותר מהר, ולהיוועץ במומחים כבר בשלבים מוקדמים של המחלה. ככל שתופסים אותה מהר יותר, יהיה סיכוי טוב להחלמה של המטופל בזמן קצר יותר . ברוב הגורף של המקרים חולי אנורקסיה לא יאבחנו את עצמם ולא יפנו לייעוץ. לכן חשוב שאדם קרוב, לא יהיה אדיש לתסמינים הצפים על פני השטח.

שלבי טיפול במחלת אנורקסיה

 

למרות האופי השונה שבין אנורקסיה לבולימיה, הטיפול הוא דומה. הסיבה לכך היא מקור הבעיה הדומה, שהיא מצוקה נפשית. למעשה הפרעות האכילה הן רק הסימפטום לבעייה האמיתית, המצוקה הנפשית אליה נקלע חולה אנורקסיה. בטחונו העצמי הירוד, והצורך בשליטה בכל זמן נתון על גופו נמצא במרכז.

אופי הטיפול בחולי אנורקסיה הוא כאמור טיפול נפשי. עבודה פסיכולוגית על המטופל, כאשר המטרה היא טיפול בשורש הבעייה. כמובן שטיפול בסימפטום עצמו והוא הפרעות האכילה, הוא חיוני ביותר גם כן.

תחילת הטיפול יתמקד בהרגלי האכילה הלא סדירים של החולה, משקל גופו והבנה עמוקה של מה הוביל אותו לפתח את הבעייה. הטיפול העיקרי יתמקד במצוקתו הרגשית שהובילה אותו לפתח את הפרעת האכילה. אצל כל מטופל הסיבות הן שונות, והן נעות בין בטחון עצמי ירוד, לחצים חברתיים, בעיות במשפחה וכלה בפיתוח הרסני לפרפקציוניזם ושלמות עצמית.

אצל רבים הקושי להתמודד עם גיל ההתבגרות, השינויים התמידיים של ציפיות החברה והשינוי במעמד החברתי, מובילים בסופו של דבר להפרעות אכילה כגון אנורקסיה. שלבי הטיפול יאבחנו כל מטופל באופן פרטני, ולאחר מכן יסייעו לו להתמודד עם העולם החל מהחברה החיצונית ועד לבית הפנימי.