אילוף כלבים לבעלי צרכים מיוחדים

אילוף כלבים לצרכים מיוחדים

הכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם, זו אינה רק קלישאה אלא אמת לאמיתה. כלבים ובני אדם מתחזקים בניהם מערכת יחסים תקינה כבר מזה אלפי שנים ועוד לפני שהאדם למד לבנות לעצמו בתי קבע הוא למד כיצד לביית את הכלבים ולנצל אותם לצרכיו. אולם החום והאהבה האין סופיים שאנו מקבלים מהכלבים הם רק קצה הקרחון, הכלבים מסוגלים לתת לנו הרבה יותר. כלבים שאולפו בקפידה מסוגלים לבצע מטלות יומיות מורכבות ולעזור לנו במגוון תחומים, על כמה מהם, בכתבה הבאה:

רעיית עדרי צאן
זהו אולי השימוש העתיק ביותר בכוח העבודה הזול של הכלבים. כבר מזה אלפי שנים שלכל רואה צאן יש כלב רועים חכם שמסייע לו לשמור על שלמות העדר במרעה ובחוכמתו הרבה גורם לכבשים או עיזים שנטשו את העדר לשוב ולהתקבץ עם חבריהם. הכלבים הנבונים תופסים את מקומם כמאספים ודוחקים במאחרים. זה מסייע לרואה הצאן לשמור על שלמות הלהקה ולחזור לדיר עם מספר החיות שיצאו ממנו.
שמירה על מתקנים אסטרטגים
למרות ההתפתחות הטכנולוגית האדירה של השנים האחרונות עדיין לא נמצאה הטכנולוגיה שמסוגלת לאבטח מתקנים אסטרטגים טוב יותר מאשר כלבים. בבסיסי צבא רגישים, בשדות תעופה ובסמלי שלטון כמו הפרלמנט ובתי המשפט תוכלו למצוא כלבי שמירה ערניים שמסייעים לכוחות האבטחה במקום.
איתור סמים
בשדות התעופה ובנמלי הים מועברות בכל יום מיליוני מזוודות. רובן מכילות את המטען הקונבנציונאלי, מעט בגדים וכלי הגינה אישית, מתנות לגבר או לאישה, ספרים ודברי  מתיקה אולם בין הערמות הגדולות מסתתרות חפיסות קטנות ומוכמנות של סמים מסוכנים המיועדים להפצה. מעבר לאנשי המכס שבודקים את המיטלטלין באופן מדגמי ולמכונות השיקוף המשוכללות תוכלו למצוא בקו ההגנה האחרון על גבולות הארץ גם כלבים מאולפים שחונכו לחפש ולאתר סמים מסוכנים. הכלבים עוברים בין המזוודות ובעזרת חוש הריח המפותח שלהם מזהים את החבילות החשודות.

הולכת עיוורים
רוב האנשים מוליכים את כלבם ברחובות העיר אך מי שאיבד את חוש בראיה שלו נותן לכלבו הנאמן להוביל אותו בבטחה ברחובות העיר, זוהי כנראה הפונקציה המורכבת והחשובה ביותר שכלבים מסוגלים לבצע, הולכת עיוורים ברחובות עיר סואנת אינה עניין של מה בכך. בין חנויות הבגדים, המסעדות והמתנות לגבר ישנם כבישים סואנים והמון אשר אץ לדרכו והכלב נדרש להפעיל את כל יכולותיו על מנת לנווט ולהוליך את העיוור למחוז חפצו.